Âşık Taşı yani kilit taşı ya da beton taşı,  yüksekliği 6 ila 8 cm olabilen betondan üretilen bir yapı ürünüdür.  Ürünün sahip olduğu uzunluğun ölçüsü 20 cm iken, genişliği 16,5 cm olmaktadır. Ürün metre kareye tam olarak 36 tane kilit taşı şeklinde uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Kilitli parke taşları iki uç noktasında T biçiminde çıkıntılara sahip olarak üretilmektedir. Doğal olarak da bu T şeklinin dışında kalan kısımlar kavisli bir biçimdedir.

Aşık (Kilit) taşlarından ikisinin diğer üçüncü bir kilit taşının göbeğine entegre edilmesi ile bir yap boz şekli ile kilitlenerek bağlanır. Âşık (kilit taşları) taşları bu şekilde güçlü bir mukavemet sergiler.

Kilit taşı nasıl döşenir?

Kilitli parke taşından 2 tanesi alınarak t şeklindeki uçları birbirlerine tamamen temas edecek şekilde temas edilir. Ardından bir diğer kilitli parke taşı alınarak kavisli olan kısmına bu birleştirilen 2 parka yaklaştırılarak bu 3 parke taşı birbiriyle adeta bir yap-boz gibi birleştirilmiş olur. Bu sayede alanın tamamına uygulanacak olan taşlar birbirlerine destek olarak sağlamlıklarını ve düzenlerini korurlar.

Alan içerisindeki taş dizilimi bu şekilde devam ederek, alanın tamamı kaplanana kadar sürer. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi zeminin yapısıdır. Zeminin uygulama esnasında düz ve gerekli olan taban malzemesi ile kaplı olması gerekmektedir. Kilit taşı yapımı sırasında siparişi verilmiş olan renkli taşlar varsa eğer bu taşların dizilimine dikkat edilerek istenen desen ortaya çıkarılabilmektedir.

Kilit taşının zemine uygulanmasındaki bir diğer dikkat gerektiren husus ise ürün tamamlandıktan sonra âşık taşlarının arasına doldurucu malzeme eklenerek taşların birbiriyle daha sağlam durması sağlanır.

Bina çevre düzenleme ve karo yapımı konusunda başarılı bir şekilde hizmet veren firmamızdan kilitli parke taşı temin edebilirsiniz. Kilit taşı fiyatları Ankara içerisinde yer alan firmamızdan en doğru şekilde öğrenilebilmektedir. Bunun için ne kadar bir alana parke taşı döşenmesini istediğinizi, döşenecek olan parke taşlarının hangi renk ve renklerde olması gerektiğini ve alanın yüksekliğini bize iletmeniz yeterli olacaktır. Firmamız bu sayede size profesyonel hizmet sunacaktır.